Све време мислили смо да је цело време погрешно!
И птице на грани, које језик не интересује, научиле су последњих година да се каже све време, а не цело време. Ову „неприкосновену истину” знају и они који понекад не знам пишу састављено. Из свог речника цело време су протерали скоро сви. Некако се усталило правило – писмен си ако говориш све време, и обрнуто.
Зашто? Објашњење се, углавном, своди на следеће: цело не може да се односи на време него само на простор или предмете: цео може бити, на пример, хлеб, али време – никако.
„Све време, а не цело време”, слободно можемо рећи, најпознатије је језичко правило. Или језички мит.
Придев цео често користимо уз различите речи које се односе на време: цели сат, цео дан и сл. Зашто онда не бисмо рекли и цело време?
Речник српскога језика Матице српске придев цело објашњава: цео, потпун број, потпуна величина: једно цело, два цела; целина. Цео је: онај који има све делове, који није лишен ниједног дела, којем ништа не недостаје, узет у целину, читав, сав, потпун; који није прекинут (у просторном или временском смислу), који је у пуном опсегу, односно трајању: цели дан, цело јутро, цела година; неповређен, неозлеђен, неоштећен; потпуно сличан, исти, прави; непобитан, неоспоран итд.
Сав (сва, све) је, према Речнику, онај који је без изузетка, целокупан; цео, читав; велик, голем.
Из наведеног закључујемо да су све и цело синоними.
Језички приручници кажу да је ово, пре свега, питање стила и да је стилски лепше рећи све време, али то, наравно, не значи да је цело време са граматичке и логичке стране погрешно.
Већи проблем представља – сво време, које се веома често употребљава, а неисправно је; мада ово сво никога није изнервирало као цело.
Дакле, све време, цело време, читаво време, али не и сво време.
anja
28/12/2015Zašto "svo vreme" nije ispravno?
Писменица
28/12/2015Поштована Ања, заменица сав у средњем роду гласи све. Некадашњи облик *vьsь имао је меко с, па је у средњем роду долазило до прегласа вокала о у е. Старији облици вас, вса, все касније су измењени метатезом (мењање места гласовима), па је добијено сав, сва, све. Хвала што читате Писменицу. Поздрав. :-)
Maja
09/01/2016Nas su u skoli uvek ucili SVO ili SVE,a nikako CELO.Prvi put cujem da SVO nije ispravno :)
Србо.Канађанин из Јужне Кине
13/01/2016То је могао само неко неписмен да те учи, Мајо. Облик "сво" не постоји ни за време ни за било шта друго.
А за Писменичаре, "цео" и "сав" нису синоними. За брашно се не моше рећи "цело" него само "све брашно" (наравно свЕ са "е"), а "сав хлеб" и "цео хлеб" такође нису синоними, јер "сав хлеб" подразумева огормну (неограничену) количину појединачних неначетих ("целих") хлебова.
Писменица
13/01/2016Поштовани, да ли ћете пре употребити сав или цео питање је стила и контекста. У свом основном значењу – реч је о синонимима. Поздрав и хвала што читате Писменицу.
Marko
19/02/2016Не слажем се са овим тумачењем, нарочито у делу где се на овај начин аргументује:
"Придев цео често користимо уз различите речи које се односе на време: цели сат, цео дан и сл. Зашто онда не бисмо рекли и цело време?"
Не бисмо рекли цело време, јер време није одређено као што је сат, дан и слично. Зна се колико сат траје, зна се и колико дан траје, зна се колико тачно траје година и слично, док је време као појам неодређено и може бити различитог трајања.
Дакле, овде је разлика у коришћењу све и цело због одређености трајања неког појма који означава временско трајање, па стога мислим да се не може прихватити аргумент аналогије коришћења "цело" уз друге речи које се односе на време.
Одличан је сајт, често га читам, али не треба ни претеривати. Ето, то је моје мишљење на ову тему.
Пуно поздрава
Писменица
19/02/2016Поштовани Марко, хвала што читате Писменицу. Велики поздрав за Вас.
baksuz
12/03/2016@marko Celo vreme na poslu, ili vi smatrate da moje ime na poslu nije odredjeno.
zoran
07/09/2016po meni je normalnije i u duhu jezika koji se koristi svakodnevno reći : popili smo svo piće.
rogobatno zvuči , popili smo sve piće.
zar ne.?