Ове књиге биле су оцењене као лоше за најмлађе.
1. ХЕЈ, ТАТА – Брајан Дојл
Онтарио (Канада): Дојлов издавач је добио писмо од директора школе у руралном делу Онтарија, у коме се наводи да су сви примерци књиге Хеј, тата враћени зато што промовишу негативне ставове и не садрже вредности „позитивног грађанства”.
2. АШИНЕ МАМЕ – Розамунд Елвин
Британска Колумбија (Канада): Забрањена због промовисања хомосексуалности. Забрана укинута 2002.
3. ХАРИ ПОТЕР – Џоан Роулинг
Уједињено Краљевство: Забрањена је у многим хришћанским школама. Најчешћи разлог је промовисање вештичарења.
4. СУМРАК – Стефани Мејер
Аустралија: Тетралогија Сумрак забрањена је у неким основним школама у Аустралији због сексуалне експлицитности, која је непримерена узрасту за који је писана и због неких религиозних становишта.
5. РОМЕО И ЈУЛИЈА – Вилијам Шекспир
Јужна Каролина (САД): Осавремењену везију овог Шекспировог комада, у којој је оригиналан текст замењен модерним енглеским језиком, забранили су родитељи зато што је такав текст „превише зрео” за децу, а сама драма се бави сексуалним темама које захтевају „одређену зрелост”.
6. ШАРЛОТИНА МРЕЖА – Е. Б. Вајт
Канзас (САД): „Животиње које причају су бласфемија и неприродне су”. Такође, критиковано је и поглавље романа у којем паук умире, јер је осењено као „недолично за дечју књигу.”
7. ТАМО ГДЕ СУ ДИВЉЕ СТВАРИ – Морис Сендак
Југ Сједињених Држава: Забрањена је јер су се изливи беса главног јунака сматрали опасним понашањем, а Сендак је оптужен да глорификује такво понашање, што је навело психологе да те 1969. године оцене роман „превише мрачним и застрашујућим”.
8. ЧАРОБЊАК И ОЗА – Л. Френк Баум
Детроит (САД): Забрањена 1957. у Градској библиотеци Детроита јер „нема никакву вредност за модерно доба, а деци се у ум усађује кукавичлук.”
Извор: www.glif.rs
“Magareće godine” deci u ruke!!!!