Када фото значи светлосни, пише се састављено: фотоелектрицитет, фототерапија, фотоелектрон, фотоћелија, фотосинтеза и сл.
У речничком делу Правописа Матице српске 2010. постоји грешка: фото-синтеза. Под тачком 84, на страни број 79 јасно стоји – фотосинтеза.
Када се односи на фотографије, уколико је друга саставница несамостална, пише се састављено: фотограф, фотографија итд., а уколико је други део самостална реч, онда се пише са цртицом: фото-апарат, фото-модел, фото-папир и сл.
Koja je onda poenta Pravopisa ako u njemu ima grešaka?
Поштована Ивана, наравно да не би требало (не би смело) да буде грешака. Овде је, заправо, реч о неуједначености – на једном месту је исправно, а на другом није. Претпостављам да тога неће бити у наредним издањима.
Хвала што пратите Писменицу. Срдачан поздрав.
Пише се заједно, као једна реч – и,наравно, без цртице … А да ли се тако и изговара? Мени су то два појма и увек имам блаи хијатус у изговору ове сложенице па би фото-синтеѕа била једино исправан начин. Али правописци, генерално, имају некакав ужасан страх од “цртице” па су је укинули можда и у 70% оправданих случајевба!!! 9-)
Поштовани Радомире, зашто мислите да би морало да буде са цртицом?
Због овог питања су ученици на такмичењу губили поен.
Моћна је то група, ти “правописци” … Кад би тако одрдили и да ћирилица буде једино писмо Срба – и тако се бескомпромисно залагали за њу, где би нам био крај!
А одговорили су како, Душане?
Моћна су дружина ти “правописци” … ригидни а бескомпромисни. Да је среће да се тако заложе и да ћирилица буде једино писмо српског народа 😎