Komentari

  1. “Kada udajom žena svom prezimenu doda muževljevo, prvo se piše devojačko pa onda ono koje je udajom dobila. Između ova dva prezimena se ne piše crtica.” Nadam se da to ne važi retroaltivno, za ranija dvostruka prezimena, sa crticom? ,

    1. Poštovani Radomire, mislite – da li bi nešto trebalo menjati u dokumentaciji?

  2. Mislim da je ovde neizostavno moralo da bude dodato i objašnjenje (dopunski stav ako je ovo član nekih Pravila) da se ta odredba NE ODNOSI NA RANIJA dvostruka prezimena pisana sa crticom. Njome se, naime, direktno, protiv-zakonito menja oznaka ličnog identita. Posebno što bukvalno primenjivanje tog načina unosi grdne zbrke u ličnu, administrativnu, sudsku i druge dokumetacije!!! Moja supuga ima takvo prezime (sa crticom, naravno) pa je imala dosta neprilika …

    1. Ovaj tekst se odnosi na pravopisna pravila, ne na zakon. Ranije je, po Pravopisu, bilo dozvoljeno pisanje dvojnih prezimena sa crticom. Otuda prezimena sa crticom i bez nje. Danas su prisutne obe varijante. Da li će neko zbog trenutno važećih pravila, koja će se možda promeniti ponovo, menjati dokumenta – to je stvar izbora.

  3. Kako se oslovljavaju žene koje koriste dva prezimena, sa ili bez dodatka -eva, može li sa oba – g-đa Jovanovićeva Petrovićka? Možda bi baš ovo zadnje bilo najbolje.
    Iz tog razloga mi se čini da bi trebalo insistirati na vraćanju starog oblika sa -eva za ćerhe i sa -ka za udate žene. To nije ništa derogativno ni nipodaštavajuće, ukazuje da li se radi o devojci ili udatoj osobi, a i može se menjati po padežima što je pravilno i zgodno jer uklanja nejasnoće.
    Što se tiče prezimena stranog porekla mislim da ona ne bi trebalo da se uopšte dekliniraju, sa ili bez crtice, gospođica Džons, gospođa Rajhl-Kir. Ovde nisam baš siguran pa bih zamolio poštovanu Radu Stijović da pojasni promenu stranih imena i prezimena.

Ostavite komentar