Често слушамо о добрим или лошим изведбама, поготово у последње време, и многи се питају чему реч изведба када имамо нашу реч, односно навикнути смо на извођење. Ово питање даље води у расправу о томе да ли треба или не треба употребљавати стране речи (у овом случају хрватску).
Ако нам одређена реч „звучи” као страна, то није разлог да је прогласимо туђицом, а да не завиримо у Речник српскога језика.
Речник објашњава реч изведба као именицу женског рода која значи: извођење, извршење, остварење нечега; израда, производања; извођење, приказивање каквог уметничког дела.
Ако и даље звучи чудно, сетимо се просидбе, косидбе, пловидбе и сл.
Ako ste tumačenje reči izvedba pronašli u Rečniku srpskoga jezika, zašto je u prethodnom paragrafu Vašeg objašnjenja to strana reč?
Reklo bi se da i nije strana, a ako ipak jeste, zanima me kada je to postala?
Koje izdanje Rečnika srpskoga jezika ste koristili u ovom tumačenju?
Hvala.
Поштована Борка, нигде у тексту не стоји да је то страна реч. Издање Матице српске. Срдачан поздрав.
kada cujem izvedba ja se najezim,i to kako ste rekli u poslednje vreme se cesto pominje,ako imamo odomacenu rec izvodjenje nije mi jasno zasto se izvedba forsira u medijima,i na sve to jos moramo da placamo tv pretplatu,moguce je da je jedan od razloga priliv izbeglica iz hrvatske,mada na nacionalne medijske kuce ne bi smelo nista da utice